Na jednym drzewie harmonijnie rośnie 40 różnych gatunków owoców pestkowych.

To drzewo z daleka wygląda jak każde inne, bliższa inspekcja pozwoli ci jednak zobaczyć, że rosną na nim liście o różnych kształtach i rozmiarach.

 

Niezwykłe drzewo jest dziełem Sama Van Akena, który jest profesorem na Uniwersytecie Syracuse i artystą sztuki współczesnej

 

Stworzone przez Akena drzewo jest hybrydą, na której harmonijnie rośnie 40 różnych gatunków owoców pestkowych. Nazwa inicjatywy to „Drzewo o 40 owocach”.

 

 

Owocowe drzewo jest nieustannym projektem. Aken stara się zmieniać i ulepszać swoje metody opracowywania unikalnych hybryd

 

Proces jest również bardzo czasochłonny i długotrwały. Przeszczepienie kiełkującej gałęzi jednego gatunku trwa od 8 do 9 lat.

 

”Zaczęło się od projektu artystycznego. Chciałem, aby ludzie mieli wrażenie, że drzewo kwitnie w różnych kolorach, a owoce narastają na siebie.” – tłumaczy Aken

 

Choć pierwotnie zaczęło się od drobnej fascynacji, z biegiem lat projekt rozwinął się na znacznie szerszą skalę

 

Obecnie na gałęziach można znaleźć 40 gatunków, a wśród nich brzoskwinie, morele, śliwki, nektarynki, czereśnie i migdały.

 

Wiele owoców to rzadkie gatunki, których nie kupimy w regularnym sklepie. To małe dziwactwo artysty

 

Drzewo kwitnie o różnych porach roku. Aken tworzy diagramy, które pomagają mu śledzić okres kwitnięcia i pojawiania się owoców. Wszystkie są jadalne.

 

 

Zainteresowanie drzewem o 40 owocach jest ogromne, a to sprawiło, że sprzedawane są na całym świecie

 

Profesor ma nadzieję, że zostaną posadzone w miejscach, gdzie każdy będzie mógł je podziwiać.

 

”Myślę, że projekt udało mi się tworzyć przez tak długi czas, bo każdego roku jest coś innego, a doświadczenie i widoki są naprawdę niesamowite”.

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!