W środku Piramidy Cheopsa odkryto pustkę. Naukowcy nie mają pojęcia, jak się tam dostać

Najstarsza piramida w Gizie ma przynajmniej 4500 lat, jednak do dziś nasuwa wiele pytań i budzi kontrowersje. Grupa naukowców postanowiła przyjrzeć się Wielkiej Piramidzie, tym razem używając do tego nieco innej techniki. Kolejna tajemnica skrywana przez tysiąclecia została odsłonięta.

Technika zwykle stosowana do odkrywania sieci wulkanów została użyta do prześwietlenia Wielkiej Piramidy w Gizie.

 

Okazało się, że wewnątrz znajduje się całkiem sporo pustej przestrzeni. Najciekawsze jest to, że nikt nie ma pojęcia jaki jest jej cel i co najważniejsze, jak się tam dostać.

 

W Piramidzie Cheopsa, wzniesionej na cześć faraona, znajduje się wiele pomieszczeń, a większość z nich została dokładnie zbadana. Nieznany dotychczas obszar został odkryty tuż nad królewskimi komnatami pogrzebowymi zwanymi Wielką Galerią. Naukowcy szacują, że może mieć ponad 30 metrów.

 

„Byliśmy bardzo zaskoczeni widząc tak dużą anomalię.” – wyjaśnia koordynator badań, Mehdi Tayoubi

Odkrycie jest wynikiem projektu rozpoczętego w 2016 roku „ScanPyramids”. Już wtedy naukowcy spodziewali się interesujących znalezisk.

 

To odkrycie jednak przekroczyło ich oczekiwania. Naukowcy nie wiedzą jak mają odnieść się do tych rewelacji i jak przeprowadzić dalsze badania zagadkowej przestrzeni.

 

„W tej chwili nie wiemy, czy przestrzeń jest pionowa, czy pozioma. Nie wiemy nawet czy to jedna warstwa czy kilkupoziomowa struktura. Jesteśmy jednak pewni, że jest imponująca i nie jest przewidziana w żadnych teoriach. Obecnie nie chcemy tego nazywać nawet komnatą.” – dodaje Mehdi Tayoubi

Zespół dodaje, że zagadka nie zostanie rozwikłana szybko. Głównym celem jest zbadanie Wielkiej Piramidy nieinwazyjnymi środkami.

 

Przestrzeń znajduje się w trudno dostępnym miejscu, a naukowcy nie chcą naruszyć delikatnej konstrukcji. Nadal nie opracowano strategii, w jaki sposób dostać się do środka. W planach przewiduje się wykorzystanie robota, jednak nawet ta opcja wiąże się z niewielkimi zniszczeniami.

 

Wielka Piramida jest spowita wieloma zagadkami. Prawie wszystko wokół niej pozostaje tajemnicą, przynajmniej na razie.

 

Źródło i fotografie: youtube.com

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!