Zjedzenie pizzy na śniadanie może okazać się zdrowszym wyborem niż płatki, twierdzą dietetycy.

Brzmi zbyt pięknie, by było prawdziwe, a jednak! Okazuje się, że czasami pizza jest zdrowszym wyborem śniadaniowym niż miska płatków, zgodnie z opinią dietetyczki Chelsey Amer.

 

Śniadaniowy dylemat

Możesz być odrobinę zaskoczony, gdy dowiesz się, że przeciętny kawałek pizzy i miseczka płatków śniadaniowych zawierają prawie tyle samo kalorii. Jednak na jednym kawałku pizzy na śniadanie raczej się nie skończy. Finalnie więc zjesz więcej kalorii, niż w przypadku płatków.
Dlaczego jednak pizza na śniadanie jest lepsza niż płatki? Po pierwsze, zapewnia znacznie większą ilość białka, co z kolei zagwarantuje uczucie sytości przez cały poranek. Po drugie, zawiera więcej tłuszczu i mniej cukru niż większość płatków zbożowych, więc nie doświadczysz nagłego spadku cukru.

 

„Zdrowszy wybór”

Chelsey Amer przyznaje jednak, że pizza na śniadanie mimo wszystko nie jest najzdrowszym wyborem. Nie powinna więc być uważana za zdrową i pożywną opcję jeśli chodzi o regularne śniadanie.
Choć prawdą jest, że pizza może być zbilansowanym posiłkiem zawierającym węglowodany, białko i niezbędne tłuszcze, wszystko sprowadza się do składników, które znajdą się na naszej pizzy.

 

 

 

Etykiety niektórych posiłków czasem są mało pomocne, więc naprawdę powinniśmy się skupić na zawartości odżywczej naszych produktów, a nie ilości kalorii, bo nie wszystkie są równe. – wyjaśnia niezależny dietetyk Harley Street

 

Cukier

Wracając do pizzy i płatków. Ostatecznie wszystko sprowadza się do tego, co wybierzesz. Niektóre płatki zawierają duże ilości cukru, a brak w nich białek i zdrowych tłuszczy, więc nie zapewniają uczucia sytości.
Do najgorszych przestępców należą słodzone płatki, które zawierają od 3 do 4 kostek cukru na 40 gramów. To z kolei oznacza, że w jednej porcji (40g) znajduje się około 15 gramów cukru, a większość z nas spożywa znacznie większą ilość płatków.

 

Co więc jeść?

Dietetycy radzą, by wybierać zdrowe i dobrze zbilansowane śniadanie ze sporą ilością białka. Warto także zwracać uwagę na zawartość cukru w wybranym posiłku. Po przeczytaniu etykiety możemy się bardzo zdziwić.
Na rynku dostępne jest kilka rodzajów płatków, które są dobrym źródłem pełnoziarnistych węglowodanów i są bogate w błonnik, którego wielu ludziom brakuje w diecie. Warto również dodawać orzechy lub nasiona.

 

A co z pizzą?

Jeśli mówimy o resztkach zamówionej pizzy poprzedniego dnia to raczej nie jest to zbilansowany posiłek. Raz na jakiś czas nie zaszkodzi, zresztą zawsze istnieje alternatywa.
Pizza może stanowić zdrową równowagę węglowodanów, tłuszczy i białka, o ile nie zawiera mnóstwa niezdrowych dodatków. W końcu kto by nie chciał jeść pizzy na śniadanie?

 

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!