Jeśli zastosujesz się do tych porad Twoje dziecko przestanie być niegrzeczne. To dużo łatwiejsze niż myślisz.

Wszyscy rodzice chcą dla swoich dzieci jak najlepiej. Chcą by dorosły w kochającym otoczeniu i wyrosły na szczęśliwych, odpowiedzialnych dorosłych. Właśnie dlatego zebraliśmy najważniejsze porady jak najskuteczniej radzić sobie z najbardziej irytującymi zachowaniami dzieci. Część może wydawać się oczywista, ale być może dowiesz się czegoś nowego co pomoże Ci w poradzeniu sobie z upartym kilku latkiem.

 

Poniższe zachowania są zupełnie normalne i nie ma powodu się nimi martwić, wystarczy nakierować dziecko i nauczyć jak ich unikać. Dowiedz się jak!

 

1. Robienie scen

To zachowanie niestety często jest wynikiem reakcji rodzica na płacz dziecka. Maluch zaczyna mówić wyższym głosem i próbować emocjonalnego szantażu. Rodzice tracą cierpliwość i straszą dziecko konsekwencjami lub na nie krzyczą. Najskuteczniejszą metodą jest ignorowanie krzyku i spokojne wytłumaczenie, że będzie się odpowiadać tylko na pytania zadanie spokojnym tonem.

 

2. 'Brudne’ jedzenie

Kiedy dzieci jedzą często zdarza się, że połowa posiłku ląduje na podłodze, ubraniu i wszędzie dookoła. Rodzice się wtedy denerwują, bo maluch poplamił nowe ubranko, kanapę lub dywan. Przecież wystarczy tylko rozłożyć stare prześcieradło, które ochroni otoczenie. Z czasem dziecko samo się nauczy lepiej panować nad swoim posiłkiem.

 

3. Kradzież

To staje się z dnia na dzień. Nasze dziecko nagle przynosi do domu zabawkę lub kredki, które nie należą do niego. Mogło je zabrać z przedszkola, placu zabaw lub innemu dziecku. Maluchy do pewnego wieku nie rozumieją czym jest kradzież. Dlatego właśnie trzeba spokojnie im wytłumaczyć, że nie wolno się tak zachowywać. Jako dorośli mamy obowiązek zwrócić przedmiot, przeprosić, a czasami zapłacić za zabrane cukierki.

 

4. Ciągłe zabieganie o naszą uwagę

Jeśli nie jesteśmy w stanie skorzystać z toalety, wykonać ważnego telefonu, ani przygotować posiłku, bo nasze dziecko ciągle zabiega o naszą uwagę coś jest nie w porządku. Dobrą metodą na oduczenie malucha takiego zachowania jest nastawianie minutnika z alarmem. Zaczynać na przykład od 3 minut. Dać dziecku zabawki i powiedzieć, że dopóki nie zadzwoni alarm musi się chwilę pobawić samo. Z czasem można ten okres wydłużać. Warto również pamiętać, że dzieci do 5 roku życia mają dużo mniej cierpliwości niż te starsze i trzeba je zrozumieć zamiast się denerwować.

5. Kłamstwo

Najczęściej zdarza się u dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Jeszcze nie do końca rozumieją one różnicę między prawdą, a fikcją. Ich historie często są ubarwione lub po prostu zmyślone. Starsze dzieci często kłamią ze wstydu lub strachu przed konsekwencjami. Naszym obowiązkiem jako rodzica jest upewnienie ich, że mogą być z nami szczere i nic złego im się nie stanie.

 

6. Kłótnie z rodzeństwem

Każdy rodzic, który ma więcej niż jedno dziecko doskonale zna kłótnie rodzeństwa. Nierzadko oprócz niegrzecznych słów maluchy się biją, ciągną za włosy czy popychają. Czasami nawet kilka razy dziennie! Nawet osoby z największą dozą cierpliwości nie są w stanie utrzymać spokoju w takich warunkach. Warto jednak próbować. Takie zachowanie często ma ukryte powody. Zazwyczaj jest to zazdrość o miłość i uwagę rodzica. Dlatego zanim zdenerwujemy się na dzieci zastanówmy się czy przypadkiem nie jest to nasza wina… Mówienie starszemu dziecku, że powinno być mądrzejsze lub dziewczynce, że przecież nie przystoi jej takie zachowanie często wywołuje odwrotny skutek jakim jest bunt. Dziecko uważa, że jest niesprawiedliwie traktowane, a drugiemu wybryki uchodzą na sucho. Następnym razem zastanówmy się zanim wypowiemy podobne słowa.

 

7. Brak szacunku i dobrych manier

Kiedy dzieci przewracają oczami lub niegrzecznie się odzywają nigdy tego nie ignoruj. Nauczenie od małego jak powinno się zachowywać jest bardzo ważne. Nie bez powodu mówi się „czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci”. Dawajmy naszym pociechom dobry przykład, w końcu życia uczą się obserwując swoich bohaterów – czyli nas!
Nawet jeśli powyższe metody będą testować naszą cierpliwość warto wprowadzić je w życie. Są nie tylko skuteczne, ale również pomocne przy budowaniu silnej relacji z naszymi pociechami. Podziel się tym artykułem jeśli się zgadzasz.

 

Podziel się na facebooku!
[fb_button]

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!