70% rolnictwa, uzależnione jest od pszczół. Zobacz co się stanie, kiedy znikną

Pszczoły właśnie zostały uznane za najważniejszy żywy organizm na naszej planecie. Owady niezwykle pożyteczne, ale tak znaczącego i doniosłego tytułu pewnie nikt się nie spodziewał.

 

Najważniejszy żywy organizm

Nowe miano pszczół zostało nadane przez Earthwatch Institute podczas ostatniego spotkania Royal Geographic Society of London. Ponad 70% światowego rolnictwa uzależnione jest właśnie od maleńkich owadów.

 

Zapylanie to być może jedna z ważniejszych funkcji jaką pełnią na naszej planecie, bo umożliwia rozmnażanie roślin. Bez pszczół, fauna szybko zaczęłaby znikać z powierzchni Ziemi.

Rola pszczół

Na tym jednak nie koniec argumentów, by okrzyknąć pszczoły jako najważniejszy żywy organizm. Badania przeprowadzone przez Apiculture Entrepreneurship Center Universidad Mayor (CeapiMayor) i Apiculture Corporation of Chile (Cach) wykazały, że pszczoły są jedynymi istotami, które nie przenoszą żadnego rodzaju patogenu – ani bakterii, ani grzybów.

 

Pszczołom poświęca się ostatnio szczególnie dużo uwagi, a wszystko przez to, że zostały uznane za gatunek zagrożony. Ostatnie badania ujawniły dramatyczny spadek ich liczebności. Prawie 90% populacji owadów zniknęło w ciągu ostatnich lat.

Zagrożenia

Główne przyczyny wymierania pszczół przypisuje się niekontrolowanemu stosowaniu pestycydów, brakowi kwiatów i wylesianiu. Naukowcy biją na alarm, bo sprawy zaczynają wyglądać naprawdę źle.

 

Konieczne jest wprowadzenie zakazu stosowania pestycydów, promocja alternatywnych i naturalnych upraw. Wiele organizacji uważnie monitoruje stan populacji i troszczy się o ich dobrostan.

Jak pomóc?

Możemy przywrócić i chronić pszczoły, więc sprawy nie są jeszcze przesądzone. Wystarczy zdrowy rozsądek, eliminacja najniebezpieczniejszych pestycydów, zachowanie dzikich siedlisk i przywrócenie rolnictwa ekologicznego.

 

Rolnictwo ekologiczne pomaga także zachować różnorodność ekosystemów oraz przywraca składniki odżywcze w glebie za pomocą naturalnych systemów kompostowania, zapobiega utracie gleby przez wiatr i erozji wody.

 

Każdy z nas może pomóc pszczołom, a wystarczy niewiele. Chrońmy najważniejszy żywy organizm na naszej planecie

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!