Ekologiczny cmentarz z kartonowymi trumnami. Władze Paryża zachęcają do zielonego pochówku.

Ambitny cel dotyczący zrównoważonego rozwoju postawiła sobie burmistrz Paryża. Tym razem chodzi o ekologiczny cmentarz.

 

Ekologiczny cmentarz

Mieszkańcy miasta miłości będą mogli zmniejszyć swój ślad węglowy nawet po śmierci. W Ivry-sur-Seine powstał odcinek ze 150 polami przeznaczonymi do zielonego pochówku. Ekologiczny cmentarz to kolejna inicjatywa w walce ze zmianami klimatu.
Trzeba przyznać, że Paryż ma ambitne cele, bo władze miasta dążą do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla i planują to osiągnąć do 2050 roku. Jak podkreśla zastępca burmistrza Pénélope Komitès „nie należy zapominać o żadnym polu”.

Na czym polega zielony pochówek?

O co właściwie chodzi z ekologicznym cmentarzem? By spełnić normy zielonego pochówku, wszystkie elementy muszą ulegać biodegradacji. Trumny i urny zostaną więc wykonane z tektury lub nieobrobionego drewna.
Sam zmarły z kolei musi zrezygnować z wszelkich technik konserwacji chemicznej, jak balsamowanie i zostać pochowany w ubraniach wykonanych z włókien naturalnych. Tradycyjne nagrobki i płyty zostaną zastąpione „dyskretnymi” drewnianymi znakami.

Rozwiązanie wielu kwestii

Zielony pochówek oczywiście nie jest obowiązkowy. Mieszkańcy Paryża nadal mogą wybierać między tradycyjnym a ekologicznym cmentarzem. Nieustannie jednak pojawiają się nowe podejścia do obchodzenia się z ludzkimi zwłokami, by proces był przyjazny dla środowiska.
Francja, a w szczególności Paryż, w przeszłości mieli całkiem sporo zamieszania jeśli chodzi o zmarłych i przeciążenie cmentarzy. W ciągu ostatnich dekad popularność zyskała kremacja, częściowo motywowana troską o środowisko.

Zachęta finansowa

Badanie przeprowadzone w 2017 roku ujawniło, że tradycyjny pochówek generuje średnio 833 kilogramy dwutlenku węgla, co właściwie stanowi równowartość lotu z Paryża do Nowego Jorku i z powrotem.
Zielony pochówek ma nie tylko być bardziej naturalny i przyjazny środowisku, ale także stanowić zachętę finansową. Ekologiczny cmentarz ma obniżyć koszty o przynajmniej 20 procent, a część zobowiązań bierze na siebie miasto.

 

Obecnie nie brakuje sceptyków, władze miasta planują jednak tworzenie kolejnych ekologicznych cmentarzy

 

Podziel się na facebooku!
[fb_button]

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!