Nie chcesz, żeby w Twoim łóżku królowały roztocza. Przeczytaj jak temu zaradzić.

Pamiętacie jeszcze, jak mama krzyczała na Was, że macie szybko pościelić łóżko zanim wyjdziecie do szkoły? Okazuje się, że w tym jednym przypadku mamy nie miały racji!

 

Ścielenie łóżka od razu po przebudzeniu się to duży błąd, przez który możemy nabawić się alergii i chorób płuc. Powód to roztocza.

 

Zacznijmy od tego, czym jest roztocze. Mowa o mikroskopijnych pajęczakach, wśród których są też pasożyty. Żywią się głównie potem i resztkami skóry. Niestety, bardzo szybko się namnażają, bo to, czego potrzebują do życia, to wilgoć i ciepło. Gdzie zatem jest im najlepiej?

 

Oczywiście, w łóżku wśród pościeli. Szacuje się, że w każdym łóżku znajduje się średnio 1,5 miliona roztoczy. Niestety, sami przyczyniamy się do tego, że namnażają się w szybkim tempie. Jedną z przyczyn jest poranne ścielenie łóżka.

 

Łatwo można nabawić się alergii wywołanej roztoczami. Główne objawy to:

  • problemy z oddychaniem
  • świszczący oddech
  • bezsenność
  • problemy skórne
  • podrażnione oczy
  • kaszel i/lub katar

 

W najpoważniejszych przypadkach alergia może prowadzić nawet do rozwoju astmy

Aby uniknąć wilgotnej pościeli, najzwyczajniej w świecie musimy pozwolić jej wyschnąć. Zamiast od razu po obudzeniu się ścielić łóżko, poczekajmy z tym do powrotu z pracy. Dopływ świeżego powietrza dosłownie wysuszy roztocza, jak twierdzi dr Stephen Pretlove z Kingstom University London.

 

Pamiętajmy, że szczególnie dzieci są podatne na alergie. Warto codziennie porządnie przewietrzyć pokój, co najmniej raz na 2 tygodnie zmienić pościel i nie ścielić łóżka już od rana…

 

 

Koniecznie podzielcie się tym artykułem ze znajomymi!

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!