Jeśli masz takie sandały – natychmiast je wyrzuć.

Grupa niemieckich naukowców przeprowadziła badania, z których wynika, że tego typu sandały zawierają mieszankę składników o właściwościach rakotwórczych i mogą powodować powstanie kilku typów nowotworów.

 

Mowa o plastikowych sandałach w kształcie chodaka.
Przetestowano 10 par różnych marek plastikowych sandałów tego typu. Wyniki analizy były szokujące. Buty zawierały około 60% policyklicznych węglowodorów (PAH). PAH to bardzo szkodliwa substancja, która prowadzi do mutacji komórek i powstania groźnych nowotworów. Związek ten jest szczególnie toksyczny i kancerogenny, kiedy dostaje się do ciała wraz z wdychanym powietrzem lub poprzez pory skóry.

 

Według tych badań, najwięcej substancji PAH zawierają sandały w kolorze czarnym. Poza tym, niemal 70% przebadanych sandałów zawierało metale ciężkie i rozpuszczalniki.

 

Najważniejsze jest zatem, abyś unikał noszenia tego rodzaju plastikowych sandałów. Jeśli zaś uważasz, że noszenie ich jest dla Ciebie niezbędne, to koniecznie zakładaj do nich skarpetki, ponieważ dzięki temu toksyczne składniki będą przynajmniej częściowo oddzielone od skóry.

 

 

Warto natomiast zwrócić uwagę, że oryginalne sandały Crocs nie zawierały żadnych składników rakotwórczych. Miały natomiast w składzie rozpuszczalniki, które mogą powodować uczulenia.

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!