Jak wydostać się z tonącego samochodu? Te wskazówki mogą uratować nie tylko twoje życie

Aby móc przetrwać ekstremalną sytuację, lepiej upewnij się, że wcześniej wiesz co zrobić. Kiedy nadejdzie czas kryzysu, możesz mieć tylko sekundy na podjęcie działań! Aby zwiększyć świadomość bezpieczeństwa, zespół profesjonalnych ratowników przeprowadził inscenizowane szkolenie, podając szczegółowe instrukcje, jak się zachowywać, jeśli znajdziesz się w tonącym samochodzie.
Oto najważniejsze zalecenia, które być może pewnego dnia pomogą uratować ciebie i towarzyszące ci osoby!

1. Gdy tylko samochód będzie miał kontakt z wodą, odepnij pas i opuść szyby.

2. Opuść samochód najbliższym oknem zanim pojazd zostanie całkowicie zanurzony.

Ratownicy ostrzegają, że będziesz miał tylko około minuty, aby wykonać te dwa kroki, zanim samochód utonie pod wodą.

Nie trać czasu, na próby otwierania drzwi. Nie uda Ci się to z powodu siły nacisku wody z zewnątrz. Pamiętaj kolejność: „odpięcie pasów, opuszczenie szyb, ucieczka z samochodu”. To jedyna szansa na ratunek.

Ręczne otwieranie szyb umożliwia najszybszy sposób na ucieczkę. Jednak nie wszystko jest stracone, jeśli twój samochód posiada szyby elektryczne. Specjaliści zapewniają, że zgodnie z wynikami badań, elektronika samochodowa będzie nadal działać przez co najmniej 10 minut po tym, jak jej układy zostaną zanurzone w wodzie.

Jeśli nie możesz otworzyć szyby, wybij ją!

Nawet nie próbuj rozbijania szyby rękami – jest wykonana z wyjątkowo mocnego, odpornego na uderzenia szkła. Wiele sklepów oferuje specjalne narzędzia, które poradzą sobie z takimi szybami:

Inną opcją jest użycie jakiegoś ciężkiego przedmiotu z zaostrzoną końcówką (należy zawsze mieć taki przydatny obiekt w samochodzie). To może być młotek, duży klucz, czy większy, ciężki śrubokręt. W przypadku ich braku, można wykorzystać zdejmowany zagłówek, ewentualnie własne pięty lub łokieć.

Jeśli w samochodzie są dzieci, wypchnij je z pojazdu zanim sam zaczniesz uciekać.

Jeśli podróżujesz z dziećmi, ratownicy zalecają następującą kolejność działań: odepnij pas bezpieczeństwa, obniż szybę okna, rozepnij pas Twojego starszego dziecka i wypchnij go z samochodu. Następnie powtórz procedurę z młodszym dzieckiem. Wreszcie opuść samochód samodzielnie. W ten sposób, każdy ma większe szanse na przeżycie.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz otworzyć szyby lub jej rozbić, poczekaj aż samochód w pełni zanurzy się w wodzie i wtedy otwórz drzwi.

Jeśli nie możesz otworzyć lub rozbić szyby okna, nie masz innego wyjścia jak drzwi. Jest to najbardziej kontrowersyjna z metod ewakuacji, ponieważ trzeba czekać aż samochód wypełni się wodą i wyrówna się ciśnienie wewnątrz i na zewnątrz samochodu. Kiedy to nastąpi, oddychaj powietrzem, które nabierzesz przed zanurzeniem, otwórz drzwi i wypłyń ze środka.

Rada specjalisty: trzymaj klamkę drzwi aż woda wypełni kabinę. Pamiętaj, że drzwi nie otworzą się łatwo. Być może trzeba będzie otwierać je nogami.

Podążaj za pęcherzykami powietrza aby wydostać się na powierzchnię.

Łatwo jest stracić pod wodą orientację, zwłaszcza wtedy, gdy woda jest mętna. Aby znaleźć drogę na powierzchnię, płyń w tym samym kierunku, co unoszące się pęcherzyki powietrza.

Pamiętaj: jeśli samochód zacznie tonąć, odepnij pas, otwórz okna i wydostań się z wnętrza pojazdu najszybciej jak to możliwe.

Tekst pochodzi z: nauka.rocks

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!