Jak powstają „kwadratowe fale” na powierzchni wody. Fenomenalne zjawisko jest śmiertelnie niebezpieczne.

Natura jest niezwykle zaskakująca. Potrafi stworzyć tak wspaniałe rzeczy, że chowa się przy niej magia Photoshopa i niepotrzebne są dodatkowe efekty specjalne. Jednym z takich miejsc jest francuska wyspa Île de Ré i jej kwadratowe fale.

 

Île de Ré to miejsce romantyczne i dziwaczne zarazem. Znajduje się na zachodnim wybrzeżu Francji w pobliżu La Rochelle. Jest to bardzo popularny punkt turystyczny z mnóstwem uroczych hoteli i atrakcji, które przyciągają uwagę.

 

Jednak malownicze plaże i wymarzona pogoda to nie jedyne powody, dla których turyści z całego świata przybywają na Île de Ré.

 

Można tutaj zobaczyć wyjątkowe fale, których z całą pewnością nie spotkacie w żadnym innym miejscu. Z wielu niebezpieczeństw, które czyhają w oceanie, niewiele mówi się o falach poprzecznych.

 

Gołym okiem widać, że fale układają się w kwadraty, które tworzą szachownicę na powierzchni wody.

 

Taki widok jest możliwy do zaobserwowania każdego roku, a turyści i okoliczni mieszkańcy gromadzą się w latarni morskiej, by podziwiać niezwykłe zjawisko.

 

Pewnie zastanawiacie się co powoduje taki widok. Otóż pod powierzchnią wody wytwarzają się dwa układy silnych prądów oraz fal płynących w przeciwnych kierunkach.

 

Kiedy wiatr sprzyja powstawaniu fal, a zjawisko utrzymuje się dłużej, na powierzchni pojawia się szachownica. Nie dajcie się jednak zwieść wspaniałym widokom. W takich warunkach woda jest znacznie bardziej zdradliwa.

 

Choć wyglądają pięknie, mogą być bardzo niebezpieczne. Podczas tego zjawiska, prądy są znacznie silniejsze, niż te, z którymi zwykle mamy do czynienia.

 

W takich okolicznościach morze stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla ludzi. Nawet statki mogą mieć kłopoty z utrzymaniem kursu. Najlepiej więc obserwować morską szachownicę z bezpiecznej odległości.
Kwadratowe fale to kolejny niesamowity prezent od natury, który lepiej pozostawić w spokoju. Przebywając w wodzie w takich warunkach doskonałe umiejętności pływackie i zasady dotyczące uciekania z morskich prądów na nic się nie przydadzą.

 

Kiedy szachownica się rozproszy, turyści znów bezpiecznie mogą wejść do wody

 

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!