12 ras psów, których wygląd bardzo zmienił się na przestrzeni 100 lat

Psy żyją u boku ludzi od tysięcy lat. Spora część psich ras znana jest od bardzo, bardzo dawna, jednak wciąż chcieliśmy ich więcej. Chcieliśmy piękniejszych, mądrzejszych i lepiej zbudowanych zwierzaków. W taki właśnie sposób rozpoczęliśmy mieszanie ras i liczne ingerencje w wygląd naszych pupili, które miały na celu wyhodowanie „psa idealnego”.

 

W rezultacie psy są dziś o wiele bardziej podatne na choroby genetyczne oraz inne zaburzenia, a co się z tym wiąże często muszą prowadzić życie w bólu. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że te psiaki, które widzimy teraz, wyglądały kiedyś ZUPEŁNIE inaczej – niektóre znacznie lepiej, inne dużo gorzej. Wystarczy spojrzeć na poniższe zestawienia, które dzieli 100 lat! Potrafiłbyś wybrać jednego z nich?

 

Źródło: © Robert Leighton / © bulldogusa

Ten pies stał się przede wszystkim bardziej masywny – jego klatka piersiowa jest szersza, nogi krótsze, a twarz bardziej spłaszczona. Aktualnie ma również więcej wiszącej na ciele skóry. Niestety, „nowoczesne buldogi” często cierpią z powodu wielu problemów zdrowotnych, a ich średni wiek życia to zaledwie 6 lat.

 

Źródło: © Frank Townend Barton / © Томасина

Ciało Basset Hounda stało się niższe, tylne łapy krótsze, a uszy znacznie dłuższe. Skóra tego zwierzaka ma aktualnie znacznie więcej fałd niż kiedyś.

 

Źródło: © Mood210 / © Friedrerich Roberth

Teraźniejszy bokser ma znacznie krótszą (bardziej splaszczoną) mordkę. Proporcje ciała bokserów również uległy znacznej zmianie.

 

Źródło: © Lilly M / © pinterest

Dzisiaj te psy mają odmienny kształt czaszki – ich twarz jest krótsza, a szczęka większa. Budowa ciała również uległa zmianie.

 

Źródło: © Heinrich Sperling / © Ilicivan

Futro tego zwierzaka stało się znacznie dłuższe, a przede wszystkim grubsze.

Źródło: © wikimedia / © znamenskiy

Aktualnie dobermany są nieco mniej masywne, a ich głowy „gładsze”. Nawiasem mówiąc, nie są już tak agresywne, jak kiedyś.

 

Źródło: © wikimedia / © znamenskiy

Ta rasa nie zmieniła się praktycznie wcale od ponad 150 lat (czarno-białe zdjęcie zostało zrobione w 1879 roku). Setery irlandzkie stały się nieco szczuplejsze i lżejsze oraz mają dłuższe i grubsze futro.

 

Źródło: © wikimedia / © pedigreedatabase

Dzisiejszy owczarek niemiecki jest większy, a jego futro stało się dłuższe i grubsze. Zmieniła się również jego budowa: ma opuszczony nieco niżej tułów, a jego klatka piersiowa jest szersza.

 

Źródło: © xcellsakennels / © Juan Ramon Radriuez Sosa

Teraźniejsze rottweilery są czarne z czerwonawo-brązowymi plamami na pyszczku, policzkach, pod oczami, dolnej części klatki piersiowej i na nogach. Ich futro jest natomiast znacznie bardziej szorstkie.

 

Źródło: © W. E. Mason / © Marie Anti

Czarty perskie stały się dużo wyższe i szczuplejsze. Aktualnie mają długie, bardzo chude łapy, a także znacznie dłuższe uszy.

 

Źródło: © cbblkn / © Igor Bredikhin

Dzisiaj jamniki mają dłuższy pyszczek i ciało, nieco szerszą klatkę piersiową i znacznie krótsze tylne łapy.

 

Źródło: © pinterest / © Jane@rangeairevision

 

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!