Czternaste świadczenie emerytalne już wkrótce

Czternasta emerytura na kolejne lata

 

Obecny rząd dba o emerytów. Dowodem tego jest czternasta emerytura. Świadczenie emerytalne weszło na dobre do przepisów. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę i zaczęła ona obowiązywać 24 lipca 2023 roku. Emeryci zyskają dodatkowe pieniądze, a ich życie będzie łatwiejsze, co jest szczególnie ważne w obecnej dobie inflacji i nieustannych podwyżek cen. Seniorom nie żyje się łatwo, a niskie emerytury były znaczącym utrudnieniem ich życia.

 

Od 2020 roku emeryci mogą liczyć na wsparcie finansowe. Prezydent Duda powiedział, że początkowo rząd miał obawy, czy udźwignie to obciążenie. Na szczęście wszystko przebiegło dobrze, sprawnie i osoby starsze mogą liczyć na poważne finansowe wsparcie. Jest to dla nich naprawdę ważna rzecz, która pokazała, że są znaczącą i liczącą się grupą społeczną.

 

Emerytura to regularne świadczenie pieniężne, które jest wypłacane osobom, które osiągnęły określony wiek i spełniły określone kryteria wymagane przez system emerytalny danego kraju. Emerytura ma na celu umożliwienie osobom starszym prowadzenia godziwego życia po zakończeniu aktywnej pracy zawodowej. Polskie emerytury często są dość niskie, a seniorzy otrzymują często ok. 2000-3000 złotych po przepracowaniu 30-35 lat. Nie jest to zdecydowanie rekompensata jakiej mogli oczekiwać.

 

W wielu krajach emerytura jest finansowana przez system zabezpieczenia społecznego, w którym pracownicy płacą składki na ubezpieczenie społeczne podczas aktywnego życia zawodowego, a następnie otrzymują emeryturę po osiągnięciu określonego wieku emerytalnego. W niektórych krajach istnieje także system emerytur prywatnych, gdzie osoby mogą dobrowolnie inwestować w fundusze emerytalne.

 

 

Taka będzie czternasta emerytura 2023

Dzisiaj wiadomo jaka będzie emerytura w tym roku. Mowa oczywiście o czternastej, dodatkowej, emeryturze. Emeryci już mogą planować dodatkowe wydatki. Jest to dla nich naprawdę ogromne wsparcie finansowe. Będzie to 1588,44 zł, czyli dokładnie tyle, ile wynosi najniższa emerytura. Nie są to ogromne pieniądze, ale na pewno istotne dla seniora. Z tej kwoty odliczona zostanie składka zdrowotna i pobrany będzie podatek.

 

Wyliczenia brutto i netto czternastej emerytury

W dniu wypłaty emerytury zsumują się emerytura i czternasta emerytura. Oznacza to konieczność zapłacenia podatku wynoszącego 12 procent, ponieważ oba świadczenia przekroczą 2500 zł brutto. Seniorzy mający mniej niż 2900 złotych otrzymają emeryturę w pełnej wysokości. Pozostali dostaną wypłatę zgodnie z przeliczeniem „złotówka za złotówkę”. Takie zasady opracował ustawodawca. Przykładowo osoby mające 3500 zł emerytury otrzymają 988,44 zł czternastego świadczenia emerytalnego. Wszystko jest wyliczone i dopracowane tak, aby wszyscy zyskali.

 

Kiedy wypłata czternastek?

Emeryci zaczną dostawać czternaste emerytury już pod koniec sierpnia. Pozostali we wrześniu zobaczą dodatkowy przelew na swoich kontach. Jest to zdecydowanie duże wsparcie, które przekłada się na większe możliwości finansowe. Jeżeli termin płatności przypada w sobotę lub w niedzielę, to ZUS przekaże środki finansowe przed weekendem, najpóźniej w piątek.

 

 

Tyle wynosiła czternastka w poprzednich latach

Wysokość dodatkowego świadczenia ulegała zmianie.
W 2021 roku było to 1250,88 zł brutto (1022,30 zł netto). W 2022 roku czternasta emerytura wyniosła 1338,44 zł (1217,98 zł netto), a w 2023 roku będzie to 1588,44 zł brutto (1445,48 zł netto). Tendencja jest wzrostowa, a emerytura jest coraz wyższa, co daje nadzieję na przyszłość. I na to czekają seniorzy, którzy chcą trochę lepiej żyć podczas ich wypoczynku, po zakończeniu pracy zawodowej.

 

Tabela wyliczeń czternastej emerytury

W marcu i kwietniu seniorzy mogli nacieszyć się trzynastą emeryturą. Obecnie mają dodatkowe świadczenia, które są zasileniem budżetu. Zdecydowanie na takie wsparcie zasługują i należy się im ono po latach. W 2021 roku czternasta emerytura była planowanym programem w Polsce. Miała być dodatkowym jednorazowym świadczeniem wypłacanym emerytom i rencistom. Program miał na celu pomóc osobom starszym w związku z trudnościami finansowymi wynikającymi z pandemii COVID-19. Na szczęście dla osób starszych program ten stał się ważnym wsparciem, a wyliczenia brutto i netto można sprawdzić w ZUS.

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!