Oglądaj pierwszy kobiecy spacer kosmiczny w dziejach. Astronautki naprawią usterkę.

(18.10.2019) dwie astronautki NASA stały się częścią historii wybierając się na pierwszy kobiecy spacer kosmiczny w dziejach.

Pierwszy kobiecy spacer kosmiczny

Astronautki NASA przebywające na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej już dziś przejdą do historii, po tym, jak odbędą pierwszy kobiecy spacer kosmiczny. Christina Koch i Jessica Meir „wyjdą” przed stację, aby zastąpić kontroler zasilania, który uległ awarii.
To będzie czwarty spacer Christiny Koch, Jessica Meir jednak w przestrzeni kosmicznej znajdzie się po raz pierwszy. Również będzie to pierwszy raz, kiedy jedynie kobiety znajdą się poza Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

Relacja

Relacja na żywo rozpocznie się dziś o 10:30 UTC (12:30 polskiego czasu), a sam spacer planowany jest na 11:50 UTC (13:50 polskiego czasu). Całe wydarzenie będziemy mieli okazję oglądać za pośrednictwem NASA TV.
Jak rozróżnić panie? Christina Koch jest członkiem załogi 1 i będzie ubrana w skafander kosmiczny z czerwonymi paskami. Jessica Meir to członek załogi 2 i będziemy ją oglądać w białym skafandrze bez wzorów.

 

Relację możecie oglądać poniżej

Kontrowersje

Choć pierwszy kobiecy spacer kosmiczny w historii był planowany na 21 października, NASA we wtorek ogłosiła, że został przesunięty na piątek rano. Przyczyny nie do końca są znane.
Spacer kobiet pierwotnie miał odbyć się w marcu 2019 roku, w chmurze kontrowersji został jednak przełożony ponieważ Międzynarodowa Stacja Kosmiczna nie dysponowała wystarczającą ilością skafandrów dla kobiet.

Awaria

Awaria kontrolera mocy, który będą zastępować astronautki, nie ma wpływu na działanie ISS, bezpieczeństwo załogi ani eksperymenty przeprowadzane na pokładzie. Całkowite zasilanie stacji składa się z czterech zestawów akumulatorów.
Dodatkowo, ISS jest wyposażone w panele słoneczne, a cały sprzęt obecnie działa bez zarzutu. Wadliwy kontroler mocy jednak uniemożliwia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zwiększenie mocy, warto go więc wymienić.

 

Podziel się na facebooku!
[fb_button]

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!