Słowacy stworzyli środek odstraszający kleszcze, który zyskał uznanie na całym świecie: Ochroni Cię lepiej niż chemia, każdy może to zrobić.

Kleszcze są już przyzwyczajone do klasycznych repelentów i nawet ich nie czują!

 

Słowaccy licealiści z Preszowa wymyślili coś bardziej skutecznego. Tak możesz się zabezpieczyć już tego lata! Ci młodzi ludzie w wieku 17 lat mogą pochwalić się ogromnym sukcesem, który może pomóc każdemu.

Uczniowie liceum Samuel Smoter i Miriam Feretová przywieźli do domu z Los Angeles sukcesy z największego i najbardziej prestiżowego międzynarodowego konkursu młodych naukowców Intel ISEF 2017. Młodzi licealiści nie tylko dotarli do świata, ale nawet spotkali laureatów Nagrody Nobla i nazwali ich imionami asteroidy. Jednak na uwagę zasługuje także ich wyjątkowy wynalazek, którym zasłużyli na to wyróżnienie.

 

Wyjątkowy pomysł

W swoim projekcie młodzi ludzie skupili się na zastosowaniu olejków eterycznych jako biorepelentów w profilaktyce kleszczy. Zauważyli, że repelenty, które można kupić w sklepach, nie są już wystarczająco skuteczne, a kleszcze stają się na nie coraz bardziej odporne. Ponadto chcieli znaleźć alternatywę, która zamiast substancji syntetycznych zawierałaby wyłącznie substancje naturalne. Takie repelenty nie zaszkodzą naszemu zdrowiu ani środowisku.

 

Bardziej skuteczne niż repelenty kupowane w sklepie

Młodzi licealiści przebadali 13 olejków eterycznych i dwa specyficzne rodzaje kleszczy – Dermacentor i Haemaphysalis.

„Odkryliśmy, że naturalne olejki eteryczne, takie jak koper włoski, gałka muszkatołowa czy anyż, mają nawet czterokrotnie silniejsze działanie odstraszające niż same repelenty Dermacentor. Koper włoski i gałka muszkatołowa również miały trzykrotnie większe działanie odstraszające”. Gałka muszkatołowa, ale także olejki eteryczne z imbiru i bergamotki okazały się najskuteczniejsz eprzeciwko rodzajowi Haemaphysalis.

 

Co jeszcze pomaga?

Rzecz w tym, że zapach niektórych olejków eterycznych jest dla kleszczy bardzo nieprzyjemny. Kleszcze mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu, a niektóre zapachy mogą być dla nich toksyczne. Zanim wyjdziesz na łono natury, nałóż na dłonie niewielką ilość olejku, rozprowadź go na powierzchni wałka i możesz wmasować go w krawędzie spodni, rękawów i dekoltu.

Z klasycznych olejków eterycznych, zwłaszcza eukaliptusowych, miętowy i lawendowy dobrze odstraszają kleszcze, których kleszcze nie znoszą. Skuteczne są również olejki eteryczne cytrynowe i olejki z trawy cytrynowej.

 

Sukces, który posuwa się do przodu

Przekonanie jury konkursu wymagało od uczniów wiele pracy, ale było warto i od razu zgarnęli do domu dwie nagrody. Oprócz nich w konkursie wzięło udział 1800 młodych uczniów z 75 krajów świata , ale mimo to udało im się odnieść sukces. To ich także motywuje do kontynuowania badań. Robią to jednak głównie po to, abyśmy mogli żyć w zrównoważonym świecie.

 

Odstraszacz z kopru włoskiego na kleszcze: przepis domowej roboty

 

Koper włoski to roślina o właściwościach odstraszających, która może pomóc odstraszyć kleszcze. Istnieje kilka przepisów na odstraszanie kopru włoskiego, oto jeden z nich:

 

Składniki:

  • 1 szklanka świeżego kopru włoskiego (startego)
  • 2 szklanki wody
  • 1 szklanka octu
  • 10 kropli olejku eukaliptusowego
  • 10 kropli olejku z trawy cytrynowej
  • 10 kropli olejku lawendowego

 

Przygotowanie:

Koper włoski włóż do garnka i zalej wodą. Doprowadź do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu przez 10 minut. Zdjąć z ognia i ostudzić. Bulion z kopru włoskiego przelej do czystej butelki. Dodaj ocet , olejki eteryczne z eukaliptusa, trawy cytrynowej i lawendy. Dobrze wstrząśnij i przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu.

 

Wskazówki:

Przed wyjściem na zewnątrz nałóż środek odstraszający na odsłoniętą skórę . Stosuj co 2-3 godziny lub w razie potrzeby. Unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi.

 

Uwagi:

Ten środek odstraszający jest naturalny i bezpieczny do stosowania u dzieci i dorosłych. Olejki eteryczne zawarte w tym przepisie mogą u niektórych osób powodować podrażnienie skóry. Przed użyciem wykonaj test wrażliwości. Środek odstraszający koper włoski nie jest tak skuteczny jak dostępne na rynku środki odstraszające kleszcze.

 

Jest to jednak dobra alternatywa dla osób poszukujących naturalnej opcji.

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!