Koniec z BMI. Właśnie opracowano dokładniejszy i dużo prostszy sposób pomiaru tkanki tłuszczowej

Indeks masy ciała (BMI) jest obecnie najczęściej stosowaną metodą, by ocenić, czy ktoś ma nadwagę, niedowagę lub odpowiednią masę. Naukowcy wymyślili jednak nową i ulepszoną alternatywę (przynajmniej tak sądzą) zwaną względnym wskaźnikiem masy tłuszczowej (RFM).

 

RFM

Zespół, który opracował RFM twierdzi, że ta metoda jest znacznie dokładniejsza niż dotychczas stosowane BMI. Pomiary są równie proste, a wystarczy jedynie centymetr.
W przypadku RFM liczy się obwód talii w stosunku do wzrostu. W tym przypadku masa ciała nie odgrywa roli. Naukowcy twierdzą, że takie sposób daje znacznie lepsze pojęcie o tym, czy tłuszcz w organizmie jest na zdrowym poziomie, czy też nie.

Chcieliśmy zidentyfikować bardziej niezawodną i prostą metodę oceny zawartości tłuszczu w ciele bez użycia zaawansowanego sprzętu. – wyjaśnia główny autor Orison Woolcott z Cedars-Sinai Medical Center w Kalifornii

 

BMI

Aby obliczyć BMI, należy podzielić swoją wagę w kilogramach przez wzrost w metrach do kwadratu. Otrzymany wynik porównujemy z tabelą, dzięki której możemy dowiedzieć się, czy mamy niedowagę, nadwagę lub masę ciała w normie. Zdrowe BMI wynosi między 18,5 a 25.
Eksperci niejednokrotnie przyznali, że taki sposób nie jest doskonały. Przede wszystkim nie uwzględnia różnić między mężczyzną a kobietą. Również w przypadku dzieci lub osób starszych wynik może odbiegać od rzeczywistości. Niemniej jednak przez długi czas sprawdzał się do śledzenia otyłości w przybliżeniu.

Formuła

Być może czas BMI się właśnie skończył i wkrótce nastanie era RFM. Wystarczy zmierzyć talię i użyć poniższego wzoru:

 

  • kobiety: 76 – (20 x wzrost/obwód w talii) = RFM
  • mężczyźni: 64 – (20x wzrost/obwód w talii) = RFM

 

Nowe obliczenia wydają się dość dziwne, okazują się jednak niezwykle skuteczne. Na podstawie danych z analiz przeprowadzonych na 3456 dorosłych osób, pomiary RFM były bardzo zbliżone do tych, które wykonuje się za pomocą zaawansowanego skanu ciała DXA, powszechnie uznawanego za standard pomiaru tkanki ciała, mięśni i tłuszczu.

Nasze wyniki potwierdziły wartość naszej nowej formuły. Względna masa tłuszczowa jest znacznie lepszą miarą otłuszczenia ciała niż wiele innych wskaźników stosowanych w medycynie i nauce, w tym BMI właśnie.

Najprościej mówiąc, RFM okazał się prawie tak dobrym miernikiem tkanki tłuszczowej jak specjalistyczny sprzęt medyczny. Obliczenia były znacznie dokładniejsze niż 300 innych formuł, które przetestował zespół.

 

Podziel się na facebooku!
[fb_button]

 

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!