Następnym razem, gdy zobaczysz pająka w swoim domu, nie zabijaj go.

Pająki można spotkać w prawie każdym domu. U wielu osób wzbudzają odrazę, w końcu mają tak wiele nóg, szybko się poruszają i w ogóle ich obecność powoduje niepokój. Postaraj się jednak powstrzymać przed ich zabijaniem z kilku ważnych powodów.

 

 

Intruz

Pomijając entuzjastów, spotkanie z pająkiem to nic miłego. Irracjonalnych strach przed nimi jest dość powszechny. Zwykle, gdy uda nam się wypatrzyć takiego nieproszonego gościa w domu, jego los jest już przesądzony. Nieszkodliwy intruz kończy swój żywot na podeszwie buta/kapcia.

 

Pająki

Pająki budują swoje sieci, czekają na ofiary i jakoś im to życie mija dopóki na ich drodze nie stanie człowiek ze swoim irracjonalnym strachem. Choć zdecydowana większość jest jadowita, nie stanowią dla nas absolutnie żadnego zagrożenia. Jeśli w ogóle będą w stanie przebić się przez naszą skórę, ich jad zupełnie niegroźny. Pająki nie są też agresywne, ani niebezpieczne i z kąta pod sufitem w dużym pokoju nie knują jak cię zabić.

 

Kto się kogo boi?

Zasadniczo pająki wolą nas unikać, szczególnie, że sami stanowimy dla nich znacznie większe zagrożenie, ale to słyszeliście już tysiące razy. Choć spotkanie z kilkoma gatunkami może mieć nieprzyjemne skutki, nawet w Australii ukąszenia pająków należą do rzadkości. Nie zabijaj więc kolejnego pająka, który wprowadzi się do twojego domu.

 

Pożyteczne stworzenia

Strach można przezwyciężyć, a pająki to naprawdę pożyteczne stworzenia. Oczywiście oprócz tego, że są częścią natury i ekosystemu, to działają na twoją korzyść. Komary i muchy przestaną cię irytować, jeśli wpadną w pajęczą pułapkę. Warto pamiętać, że wiele latających szkodników roznosi choroby, a właśnie nimi żywią się pająki.

 

 

Nie zabijaj

Jeśli przeraża cię myśl o pająku w domu, pewnie trudno będzie cię przekonać, by ich nie zabijać. Zamiast jednak unicestwiać je za pomocą kapcia, staraj się je łapać i wypuszczać na zewnątrz. W twoim domu i tak mieszka ich dziesiątki, tylko po prostu nie widzisz ich na co dzień.

 

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!