Fizjoterapeuta zdradził mi 7 domowych sposobów na atak rwy kulszowej

Czy kiedykolwiek doświadczyliście tak mocnego bólu w lędźwiowym odcinku kręgosłupa, że nie mogliście wykonać żadnego ruchu? Czy przesuwał się on wzdłuż pośladków, biodra i schodził na tył uda, aż do samej stopy? Jeżeli na te pytania odpowiedzieliście twierdząco to bardzo prawdopodobne, że dokucza Wam tzw. rwa kulszowa.
Przyczyną tego bólu jest ucisk nerwu kulszowego.

Przypadłość ta dotyka około 40% populacji ludzkiej. Jest nie tylko bardzo bolesna, ale i niesamowicie irytująca. Może nas złapać w każdej chwili – wystarczy jeden nagły ruch.

curapelanatureza
curapelanatureza

Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów na pozbycie się rwy kulszowej lub chociaż złagodzenie jej objawów.

1. Jeśli nigdy nie próbowaliście jogi, najwyższy czas zacząć! Jest niezwykle pomocna w łagodzeniu bólów pleców, a zwłaszcza rwy kulszowej.

Pierwszą przydatną pozycją jest tzw. koci grzbiet. Aby ją wykonać musimy uklęknąć, nachylić się do przodu, aby ciężar naszego ciała opierał się na dłoniach i kolanach. Następnie unieść kręgosłup w górę, tak żeby nasze ciało przypominało nastroszonego kocura. W momencie napinania pleców wciągamy powietrze.

Przykład na zdjęciu poniżej.

yogajournal
yogajournal

Inną pozycją pomocną w walce z rwą kulszową jest sfinks z otwartymi ustami, zwany także oddechem lwa. Połóżcie się płasko na podłodze, unieście się do góry tak by oprzeć tułów na łokciach, dłonie niech spoczywają prostopadle do linii ciała. Podnieście głowę, otwórzcie szeroko usta i wystawcie język – jak na poniższym zdjęciu.

Nie zapominajcie o równomiernym, spokojnym oddychaniu. To ćwiczenie pomaga również uwolnić się od stresu.

yogajournal
yogajournal

No dobra! Wystarczy tej gimnastyki, teraz odrobina relaksu….

2. Warto postawić na ciepłą, rozluźniającą kąpiel. Szczególnie taką z kieliszkiem dobrego, czerwonego wina… prawda? To zawsze pomaga na różnego rodzaju bóle, nie tylko fizyczne.

instagram
instagram

3. Jeżeli zależy Wam na szybkiej uldze w bólu, możecie użyć też woreczka z lodem. Zimno z pewnością złagodzi atak rwy kulszowej.

pixabay
pixabay

4. Wybierzcie się na masaż. Głęboki, rozluźniający bez wątpienia poprawi Wasze samopoczucie i da ulgę przy rwie kulszowej…

Jeśli dokucza Wam ta przypadłość – nie czekajcie ani chwili, tylko zapisujcie się do masażysty!

pixabay
pixabay

5. Wysypiajcie się. Brzmi jak żart? Nic podobnego! Sen przywraca równowagę w organizmie. Po prostu… wysypianie się jest zdrowe!

pixabay
pixabay

6. Spróbujcie akupunktury. Ta alternatywna metoda leczenia przydatna jest przy leczeniu przewlekłego bólu. Jednak nie każdemu może ona odpowiadać.

instagram
instagram

Teraz jeszcze trochę ruchu!

7. Unikajcie zbyt długiego siedzenia czy stania. Siedząca praca lub też stojąca często powoduje nasilenie się rwy kulszowej. Warto się od czasu do czasu rozruszać lub nawet po prostu chwilkę pochodzić.

Mamy nadzieję, że choć trochę Wam pomogliśmy!

Źródło i fotografie: diply.net

Tekst pochodzi z: zdroweplecy.net

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!