Tonące dziecko umiera w mniej niż minutę. Sygnały, które wysyła łatwo pomylić z zabawą!

Czy wiesz, że utonięcia są najczęstszą przyczyną śmierci w wieku od 1 do 4 lat oraz w wieku 14 lat? Pewnie nie zdajesz sobie sprawy, ale dziecko tonie w mniej niż minutę!

Lekki patrol #wopr #lifeguard #irb #woprwejherowo

A post shared by Paweł Naczk (@krzyczpawcio) on

Tonący nie krzyczy jak na filmach, a tonie w ciszy

Tonący nie ma kiedy wydobyć z siebie dźwięku i dowiedzieli się o tym niejedni rodzice. Ich małe dzieci toną przy nich. Mimo reanimacji i medycznej opieki często nie udaje się ich odratować. Rodzice dopiero po fakcie rozumieją jakie fazy przechodzi tonący człowiek.

Faza 1 – zachłyśnięcie

Dziecko jak i dorosły, który zaczyna się topić, nie może utrzymać głowy nad powierzchnią wody. Początkowo wstrzymuje oddech, a następnie połyka wodę. To wywołuje odruchy wykrztuśne, a z tym zwiąże się szybkie zużycie tlenu.

Faza 2 – utrata świadomości

Po fazie 1 przychodzi czas na 2, która polega na niedrożności drug oddechowych, a to powoduje niedotlenienie mózgu. Przez to człowiek traci świadomość i wiotczeją mu mięśnie.Woda zalewa płuca i zaburza pracę serca.

Bezpieczeństwo i pomoc to bardzo ważna sprawa, zwłaszcza w przypadku zabawy na wodzie. Dlatego naszą imprezę będą zabezpieczać wykwalifikowani ratownicy WOPR ??‍♂️?‍♀️? Dołożą wszelkich starań aby w czasie naszej przygody z SUP zarówno Mali i Duzi czuli się bezpiecznie:) Dodatkowo dla wszystkich chętnych przeprowadzą pokazowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy! SUPer Day = sport i edukacja ——————————————— #ponidzie #ponidziekajakiem #sieplywa #wodneochotniczepogotowieratunkowe #stanuppaddleboarding #supyogapoland #sup #standuppaddle #likeit #bezpieczenstwo #sport #ratownictwo #adventure #paddle #superday #swietokrzyskie #firsthelp #suppolska #uone #pierwszapomoc #deskazwioslem #szykujemysie #enjoy #jedrzejow #ultimatesup #wopr

A post shared by SUPer Day (@super.day) on

Woda w płucach zaczyna łączyć się z krwią, przez co serce zaczyna wolniej pracować

Następnie tonącemu wzrasta stężenie dwutlenku węgla we krwi, a to wyzwala gwałtowne odruchy oddechowe. Co więcej, dochodzi do ponownego wlania się wody do płuc. Ta faza trwa około 3 min.

Faza 3 – śmierć

Tkanki stają się niedotlenione i następuje zatrzymanie procesu oddychania. To prowadzi do drgawek mięśni, a potem następuje już zgon.

https://instagram.com/p/BlDClwYH26g/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_loading_state_control

Ważne jest, by reanimacja nastąpiła nie dłużej jak 3 minuty po utonięciu

Po przekroczeniu tego czasu, masz nikłe szanse na odratowanie człowieka.

https://instagram.com/p/Bk2nxZHFk_P/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_loading_state_control

Jesteś przekonany, że zobaczyłbyś tonącego człowieka? Jeżeli tak, koniecznie zobacz ten film

Teraz już nie masz wątpliwości, że utonięcia zdarzają się także tuż obok Ciebie! Miej oczy dookoła głowy i pokaż innym ten film!

Źródło: scarymommy.com | Fotografie: www.youtube.com, www.instagram.com | Miniatura wpisu: youtube.com

Tekst pochodzi z: 5mdz.pl

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!