Potężna burza spustoszyła polskie miasto. Dach kościoła zerwany, pilna ewakuacja

W niedzielę 13 lipca nad Brzeskiem przeszła gwałtowna burza, której skutki okazały się bardzo poważne. W trakcie jej trwania zerwany został dach miejscowego kościoła św. Jakuba, co wymusiło natychmiastową ewakuację wszystkich osób przebywających w budynku.

Zniszczenia i konieczna ewakuacja wiernych

Burza, która uderzyła około godziny 16:00, przyniosła silne podmuchy wiatru oraz intensywny deszcz. To właśnie podczas odbywającej się w kościele mszy świętej silne porywy wiatru zerwały tymczasowe pokrycie dachowe świątyni. W efekcie, ok. 500 wiernych musiało zostać ewakuowanych ze względów bezpieczeństwa. Na szczęście żaden z obecnych nie doznał obrażeń.

W wyniku silnego wiatru doszło do zerwania przykrycia kościoła. W trakcie trwania nabożeństwa zostało ewakuowanych około 500 osób. Nikt nie został poszkodowany – poinformował mł. kpt. Dominik Machał, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej PSP w Brzesku.

Historia uszkodzeń kościoła i plany naprawy

To jednak nie pierwsze poważne uszkodzenie, jakiego doświadczył kościół św. Jakuba. Kilka dni wcześniej region nawiedziła inna burza, która uszkodziła i zerwała około 60 m² miedzianego dachu budowli. Po tych zniszczeniach uszkodzony dach został osłonięty plandekami, mającymi chronić wnętrze kościoła przed zalaniem podczas intensywnych opadów.

Według informacji serwisu Onet, prace remontowe miały wystartować już w poniedziałek, 14 lipca. Okoliczni mieszkańcy oraz parafianie liczą na szybkie przywrócenie świątyni do pełnej sprawności.

Potężna nawałnica w regionie – zagrożenia i działania służb

Burze, które przechodziły przez część południowej Polski, wyrządziły sporo szkód także w innych miejscowościach powiatu tarnowskiego. Strażacy i inne służby ratunkowe były licznie zaangażowane w usuwanie skutków porywistego wiatru i ulewnych deszczy.

Jak podkreśla mł. kpt. Dominik Machał, mimo ogromnego zagrożenia, wszelkie działania służb przebiegały sprawnie, a ewakuowani mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie.

Co warto wiedzieć o skutkach burz w Polsce?

Okres letni często niesie ze sobą gwałtowne burze i nawałnice w Polsce, które mogą powodować poważne zniszczenia infrastruktury, a także zagrożenia dla mieszkańców. W takich sytuacjach konieczne jest szybkie reagowanie i ewakuacja zagrożonych osób, tak jak miało to miejsce w Brzesku.

Warto monitorować komunikaty lokalnych służb i unikać przebywania w miejscach narażonych na skutki silnego wiatru i ulewnych deszczy.

Świątynia św. Jakuba po burzy

Kościół św. Jakuba, będący ważnym miejscem duchowym dla mieszkańców Brzeska, po uszkodzeniach spowodowanych przez niedawną nawałnicę oczekuje na remont. Tymczasowa ochrona dachowa nie była jednak w stanie wytrzymać kolejnej fali wichury, co doprowadziło do jeszcze poważniejszych zniszczeń.

W oczekiwaniu na rozpoczęcie prac remontowych, parafia stara się zapewnić bezpieczeństwo zarówno wiernym, jak i dobytkom kościoła.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Sytuacja, która wydarzyła się podczas mszy świętej w Brzesku, przypomina, jak ważne jest zachowanie czujności podczas gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Dzięki szybkiej reakcji służb oraz sprawnej ewakuacji, udało się uniknąć tragedii.

W przypadku burz i innych niebezpiecznych warunków pogodowych, zawsze warto słuchać zaleceń ekspertów i stosować się do wskazówek służb ratunkowych.

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!