Oto co zmienia się w psychice dziecka, gdy dostanie klapsa. To przerażające.

Niejednokrotnie słyszy się o sytuacjach, w których rodzic bije, daje klapsa lub uderza dziecko dłonią, czy też za pomocą innego przedmiotu, aby je ukarać i dać mu nauczkę. Takie zachowanie może wynikać z wielu powodów. Jednym z nich są z pewnością własne doświadczenia z dzieciństwa, które w przyszłości sami praktykujemy. Nie bez powodu mówi się “jaki ojciec, taki syn” czy “jaka matka, taka córka”.

 

Wiele rodziców bije swoje dzieci, nie myśląc o tym, aby wyciągnąć z ich zachowania odpowiednie wnioski.

Niestety, takie rozwiązanie służy tylko i wyłącznie emocjonalnemu wyładowaniu emocji rodzica i nie prowadzi do niczego dobrego.

 

Badania pokazują, że bicie dzieci może doprowadzić do tego, że staną się one osobami agresywnymi, które będą borykały się z różnymi problemami i to nie tylko na szczeblu emocjonalnym, ale również tymi, które dotyczą zdrowia psychicznego (lęk, depresja, uzależnienie od substancji psychoaktywnych), a także współodczuwania czy normalnych relacji z innymi ludźmi.

 

Według CNN, badania, które zostały przeprowadzone przez University of Texas Medical na 800 dorosłych osobach, dowodzą, że większość rodziców, która bije swoje dzieci, była bita w przeszłości.

Nie zapominajmy, że rodzice są znacznie więksi i silniejsi od swoich dzieci. Są również znacznie bardziej kompetentni, a ponieważ ich mózgi są znacznie bardziej rozwinięte, są zdolne do większej samokontroli – napisał doktor Denise Cummins w Psychology Today.

Kiedy rodzic bije swoje dziecko, aby zachowywało się lepiej, daje mu informację, że uderzanie osób mniejszych i słabszych od siebie osób jest odpowiednim sposobem na uzyskanie tego, czego od nich wymagamy. Dlaczego dzieci miałby więc nie bić swoich młodszych kolegów ze szkoły?

 

Karanie swojego dziecka poprzez bicie go jest bardzo złym rozwiązaniem i nie ulega to najmniejszej wątpliwości. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zapanowanie nad swoimi emocjami i uczenie go, jak powinno postępować w danej sytuacji, aby dane rozwiązanie mogło go czegoś nauczyć, a w konsekwencji przydać się w późniejszym życiu.

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!