Oto 20 najbardziej niebezpiecznych miast w Polsce. Ich mieszkańcy nie mają prostego życia.

Jeśli od urodzenia mieszkasz w swoim mieście i dobrze znasz jego topografię, a także przyjemne miejsca, pewnie nie musisz obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Mimo to warto być ostrożnym i uważać, ponieważ nigdy nie wiadomo czy za moment nie wydarzy się coś strasznego. A może wybierasz się na wycieczkę do jakiegoś polskiego miasta, które od dawna Ci się marzy? Sprawdź koniecznie gdzie jest najniebezpieczniej! Oto 20 miast, wytypowanych przez Główny Urząd Statystyczny jako najgroźniejsze miasta w Polsce.

 

Na początku zaznaczę jednak, że w rankingu zostały objęte wszystkie przestępstwa m.im. kradzieże, przestępstwa gospodarcze, przestępstwa kryminalne itp. Liczba przestępstw na każdy 1000 mieszkańców danej miejscowości oraz liczba wykrywalności zbrodni, została podana w tabeli, znajdującej się na stronie GUS’u. Najświeższe dane pochodzą z 2018 roku.

 

#20 Krośniewice

Pierwszą dwudziestkę zestawienia otwiera miasto liczące sobie blisko 5 000 mieszkańców. Współczynnik przestępczości wyniósł 31,1, a 84% udało się wykryć.

 

#19 Kutno

 

Współczynnik przestępczości w 2016 roku, w tym mieście znajdującym się w województwie łódzkim wyniósł 31,1 przestępstw na 1000 mieszkańców. Tak samo jak w przypadku Krośniewic, 84 % z nich udało się wykryć.

 

#18 Opole

W tym mieście współczynnik przestępstw na tysiąc mieszkańców wynosi 31,8, a ich wykrywalność to zaledwie 50%.

 

#17 Zakopane

Najczęściej oblegane miasto po polskiej stronie Tatr, znalazło się na 17 miejscu z współczynnikiem 31,9 przestępstw oraz 72% wykrywalnością.

 

#16 Wałbrzych

Miasto województwa dolnośląskiego, uzyskało wynik 32,3 przestępstw na tysiąc mieszkańców. Ich wykrywalność wynosi 76%.

 

#15 Dąbrowa Górnicza

W tym mieście współczynnik przestępczości w 2016 roku wyniósł 32,4 przestępstw na 1000 mieszkańców. Około 75 % z nich udało się wykryć.

 

#14 Toruń

Miasto słynące z pierników i Ojca Rydzyka wylądowało na 14 miejscu. Na tysiąc mieszkańców przypadło 32,5 przestępstw, wykrywalność wyniosła 66 %.

 

#13 Jelenia Góra

Dolnośląskie miasto liczące sobie ponad 80 000 mieszkańców zajmuje 13 miejsce w zestawieniu GUS’u, ze współczynnikiem 35,1 przestępstw na tysiąc mieszkańców oraz 68% wykrywalności.

 

#12 Wrocław

We wcześniejszym rankingu stolica Dolnego Śląska znajdowała się na szóstym miejscu, teraz spadła o sześć miejsc w dół. W tym mieście współczynnik przestępczości w 2016 roku wyniósł 36,1 przestępstw na 1000 mieszkańców. Około 43 % z nich udało się wykryć.

 

#11 Piekary Śląskie

Miasto mieszczące się na Śląsku, zajęło jedenastą pozycję. Współczynnik przestępstw wynosi 36,7 z czego 86% udało się wykryć.

 

#10 Katowice

Pierwszą dziesiątkę otwierają Katowice, które we wcześniejszym rankingu otrzymały brązowy medal. W tym mieście współczynnik przestępczości w 2016 roku wyniósł 36,9 przestępstw na 1000 mieszkańców. Około 58 % z nich udaje się wykryć.

 

#9 Prochowice

Dolnośląskie miasto znalazło się na dziewiątym miejscu, ze współczynnikiem 38,0 przestępstw na tysiąc mieszkańców oraz 78% wskaźnikiem wykrywalności.

 

#8 Chojnów

Ósme miejsce należy do miejscowości znajdującej się w województwie dolnośląskim. Współczynnik przestępczości oraz wykrywalności jest taki sam jak w przypadku Prochowic.

 

#7 Bielsko-Biała

Śląskie miasto Bielsko-Biała przypadło na szczęśliwym siódmym miejscu. Tutaj na tysiąc mieszkańców przypadło 38,0 przestępstw, wykrywalność wyniosła 77 procent.

 

#6 Mszczonów

Miasto województwa mazowieckiego, znajdujące się na szóstym miejscu to Mszczonów. Współczynnik przestępstw, tak samo jak w Żyrardowie wyniósł 38,3.

 

#5 Żyrardów

Mimo tego, że w tym mieście, znajdującym się w województwie mazowieckim, jest około 40 000 mieszkańców, to Żyrardów znajduje się na wysokim piątym miejscu. Tutaj na tysiąc mieszkańców przypadło 38,3 przestępstw, a wykrywalność wyniosła 76%.

 

#4 Legnica

Miasto mieszczące się w województwie dolnośląskim, zajęło czwartą pozycję. Współczynnik przestępstw w Legnicy wynosi 43,2 z czego 63% udało się wykryć.

 

#3 Sopot

Trzecia pozycja należy do Sopotu, który spadł z pierwszego miejsca. Przede wszystkim Sopot to miasto pełne turystów, dlatego też zdarza się tutaj wiele kradzieży i oszustów. W tym mieście na tysiąc mieszkańców przypadło 55,5 przestępstw, a wykrywalność wyniosła 63%.

 

#2 Nowy Sącz

Drugie miasto w województwie małopolskim, które znalazło się na wysokiej pozycji w rankingu to Nowy Sącz. Współczynnik przestępstw wynosi 61,5 z czego 87% udaje się wykryć. Podczas przeprowadzania wcześniejszych statystyk, Nowy Sącz znajdował się na piątej pozycji.

 

#1 Tarnów

Na pierwszym miejscu znalazł się Tarnów, miasto w województwie małopolskim, w którym mieszka blisko 110 110 mieszkańców. Według najnowszych danych to właśnie tutaj przestępczość jest najwyższa. Współczynnik przestępczości wynosi 74,2 z czego 92% udaje się wykryć.

 

 

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!