Poważny powód, dla którego dziecko nigdy nie powinno spać przy włączonym świetle

Sen jest niezbędny do prawidłowego rozwoju. To też pora na regenerację i odpoczynek, dlatego trzeba zadbać o to, by nasze dzieci miały komfortowe warunki i wysypiały się.

 

Większość rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że w sypialni dziecka nie powinien stać telewizor – dziecko musi spać w ciszy i bez mrugających obrazów. Niemniej, wielu rodziców zapomina o innej, ważnej kwestii, która może mieć poważny wpływ na zdrowie pociechy.

 

Dzieci koniecznie powinny spać w ciemnym pokoju!

Dlaczego jest to takie ważne?

 

Otóż melatonina, czyli hormon snu, wytwarza się tylko w nocy. Zaburzona produkcja melatoniny oznacza problemy z zaśnięciem, rozregulowany sen i notoryczne zmęczenie. Na powyższym wykresie możecie zobaczyć, o której godzinie ma miejsce wzmożona produkcja melatoniny.

 

Warto wiedzieć, że w nocy zachodzi wiele ważnych dla organizmu procesów, które mogą zostać zaburzone przez spanie przy zapalonym świetle. Więcej na ten temat przeczytacie na następnej stronie.

 

Już około godziny 22 dwukrotnie zwiększa się liczba białych krwinek odpowiedzialnych za układ odpornościowy – z tego powodu mówi się, że wyspane dziecko to zdrowe dziecko…

 

Godzina 23 to pora na pełen relaks dla organizmu, ale warto wiedzieć, że dopiero o 2 w nocy wszystkie organy wewnętrzne (oprócz wątroby) odpoczywają.

 

Istotne jest też to, że już o 4 rano nasz mózg jest w stanie obudzić nas przy najmniejszym hałasie, ale dopiero o 5 rano nasze ciało jest gotowe na pobudkę, choć najlepszą godziną jest 6 rano.

 

Pamiętajmy, jak ważne dla dzieci, ale i dla nas samych, jest spanie przy wyłączonym świetle.

 

Warto udostępnić te informacje wszystkim rodzicom!

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!