„Kategoryczny sprzeciw” wobec działań „obrońców granic”. Apel do premiera

W ostatnich dniach przy niektórych przejściach granicznych na linii Polski i Niemiec pojawiły się osoby związane z tzw. Ruchem Obrony Granic, którego liderem jest działacz środowisk narodowych Robert Bąkiewicz. Te samozwańcze grupy deklarują, że ich celem jest pilnowanie granicy przed nielegalnym przekraczaniem jej przez migrantów.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka sprzeciwia się działaniom „obrońców granic”

W swoim oficjalnym stanowisku Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC) wyraziła „kategoryczny sprzeciw” wobec działalności tych grup, ostrzegając, że nielegalnie usiłują one przypisać sobie uprawnienia, które należą wyłącznie do służb państwowych, takich jak Policja i Straż Graniczna. Fundacja zaznaczyła, że takie działania polegające na zatrzymywaniu i kontrolowaniu pojazdów wjeżdżających na terytorium Polski są nielegalne i naruszają porządek publiczny.

„Członkowie takich grup nieuprawnienie zakładają kompetencje organów państwa, będących wyłączną domeną Policji oraz Straży Granicznej. Przymuszają podróżnych do określonych zachowań, co samo w sobie łamie prawo, a w skrajnych przypadkach, gdy stosowane są groźby lub przemoc, może być traktowane jako przestępstwo” – podkreśliła HFPC.

Zagrożenia z działalności grup i apel o reakcję władz

Fundacja zwraca uwagę, że działania „obrońców granic” mogą stanowić też przykład przestępstw z nienawiści, a ich aktywność powinna być natychmiast ukrócona przez władze państwowe. Apel skierowano bezpośrednio do premiera oraz ministra sprawiedliwości o podjęcie zdecydowanych działań mających na celu ochronę praw, wolności i bezpieczeństwa osób przekraczających granicę oraz migrantów podlegających legalnym procedurom.

Uczciwa i rzetelna debata na temat migracji – stanowisko Fundacji

HFPC podkreśliła w swoim stanowisku, że obecna narracja polityczna wokół migracji wobec społeczeństwa bywa manipulacyjna i często podsyca niepotrzebne obawy. Zwrócono uwagę, że niestety podobną retorykę wykorzystuje również aktualny polski rząd, co prowadzi do radykalizacji postaw w społeczeństwie i inicjatyw, takich jak opisane patrolowanie granic przez osoby poza oficjalnymi strukturami.

Dlatego Fundacja stale nawołuje do rozpoczęcia „uczciwej i rzetelnej” debaty o migracji w Polsce, zwracając się do społeczeństwa, polityków oraz mediów.

Premier Donald Tusk o przywróceniu kontroli na granicach

Podczas wtorkowej konferencji premier Donald Tusk poinformował o decyzji dotyczącej przywrócenia tymczasowej kontroli na granicach Polski z Niemcami oraz Litwą. Powodem tego kroku jest potrzeba ograniczenia niekontrolowanych przepływów migrantów. Premier skrytykował polityczne wykorzystywanie sytuacji na granicy, nazywając je „haniebnym i skandalicznym”.

Jak zaznaczył, każdy polityk, który wspiera lub wykorzystuje politycznie bojówki czy aktywistów, staje po stronie tych, którzy ingerują w działania państwa w zakresie ochrony bezpieczeństwa obywateli, granicy i terytorium Polski.

Zdumienie prezydenta Andrzeja Dudy wobec reakcji premiera

W czwartek prezydent Andrzej Duda wyraził zdumienie gwałtownymi reakcjami premiera Tuska na formowanie obywatelskich patroli na granicy polsko-niemieckiej. Podkreślił, że są one tworzone przez osoby, które wspierają działania Straży Granicznej, pomagając jej w jej zadaniach.

Przywrócenie kontroli granicznych z Niemcami i Litwą

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji kontrole graniczne zostaną wznowione od 7 lipca na okres 30 dni. Komendant główny Straży Granicznej, generał dywizji Robert Bagan, podał, że na granicy z Niemcami wyznaczono 52 miejsca kontroli, z których 16 to punkty stałych kontroli. Na granicy z Litwą wskazano 13 miejsc kontroli, a w dwóch z nich będą stałe punkty kontrolne.

Aktualna sytuacja migracyjna na granicy

Niemcy wprowadziły kontrole na granicy z Polską jesienią 2023 roku. W tym roku na odcinku granicy polsko-niemieckiej, nadzorowanym przez Nadodrzański Oddział SG, Straż Graniczna odmówiła wjazdu do Niemiec 900 osobom. W tym samym okresie funkcjonariusze tej formacji przyjęli około 240 osób, które zostały przekazane przez strony niemieckie.

Od 27 marca obowiązuje także rozporządzenie ograniczające prawo do składania wniosków o ochronę międzynarodową na granicy z Białorusią – pierwotnie na 60 dni, a następnie przedłużone przez Sejm. Teraz podobne regulacje mają zostać wprowadzone na granicy z Litwą.

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!