Już nie kupuję nawozów do kwiatów. Sama je przygotowuję. Gwałtowny rozkwit gwarantowany.

Każdego roku spotykam się z tą samą sztuczką marketingową: kupuję już rozwiniętą i bujnie kwitnącą petunię w kwiaciarni, przynoszę ją do domu i obserwuję, jak zanika i wysycha w ciągu około 10 dni.

 

I chociaż używam nawozów do petunii, nic to nie zmienia. Dlaczego?

 

 

Ponieważ tu konieczne jest zastosowanie domowych środków. Kilka kropli – a nawet mały pęd na całe lato zamieni się w prawdziwą kwiatową kulę .
Piękne petunie (białe, różowe, bogate bordowe, jaskrawoczerwone, fioletowe) ozdobią Twój balkon i klomby.

 

Rodzaje nawozów

 

 

Wszystkie rodzaje nawozów dla petunii można podzielić na dwie grupy: podstawowe i dodatkowe. Zacznijmy od pierwszego.

 

Podstawowymi są więc substancje azotowe używane w pierwszym etapie formowania roślin, zawierające fosfor ważny dla systemu korzeniowego, a także potas dla bujnego kwitnienia.

Dodatkowe nawozy dla petunii przeznaczone są do zwiększenia kiełkowania nasion, ochrony kiełków przed grzybami i poprawy stanu rośliny dzięki specjalnym suplementom witaminowym.

Kiedy nawozić petunie

 

Ważne : Petunia posadzona w pochmurny dzień lepiej się przyjmie. Roślina nie lubi bezpośrednich promieni słońca, zwłaszcza w okresie adaptacji do nowego podłoża. Bezpośrednio po przesadzeniu kiełków okres nawożenia jest tradycyjnie podzielony na trzy etapy.

 

Krok pierwszy : 5–7 dni po przesadzeniu. Używaj suplementów zawierających azot w celu zwiększenia ilości i jakości tworzonych wiązań i masy wegetatywnej. To nawożenie można powtórzyć po 10 dniach.
Etap drugi : 10 dni po zakończeniu pierwszego etapu. Do obfitego kwitnienia stosuje się azotan wapnia, który zapobiega gniciu.
Etap trzeci : 7 dni po zakończeniu drugiego etapu. Użyj nawozów zawierających fosfor, aby wzmocnić system korzeniowy.

 

 

Na każdym z powyższych etapów możesz, a nawet musisz zastosować domowe nawozy.

 

Pokrzywa . Całkowicie zastępuje związki zawierające azot. Zalej 0,5 kg pokrzywy 10 litrami wody. Odstaw na 1 dzień, odcedź i podlej każdą roślinę 500 ml powstałej cieczy.

 

Kwasek cytrynowy. To rozwiązanie zapobiega żółknięciu liści rośliny. Zalej tylko 10 g kwasku cytrynowego 10 l wody i podlej korzenie 500 ml roztworu.

 

Drożdże. Mogą zastąpić związki zawierające fosfor. Zalej 10 g suchych drożdży i 2 łyżki cukru 10 litrami wody. Połóż w ciepłym miejscu przez dwie godziny. 10 litrów nawozu starczy na podlanie 5 metrów kwadratowych gleby.

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!