Dzwon Zygmunt nie zabił dla Karola Nawrockiego. To precedens. „Na pewno rozpocznie się śledztwo”

Niepowtarzalne Zdarzenie podczas Zaprzysiężenia Karola Nawrockiego

W środę 6 sierpnia miało miejsce zaprzysiężenie Karola Nawrockiego na urząd prezydenta RP. W tym doniosłym momencie w Zamku Królewskim w Warszawie dzwon Zygmunt miał rozbrzmieć, sygnalizując historyczne wydarzenie. Metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski, wydał polecenie, aby w ten symboliczny sposób uczcić nową prezydenturę. Niestety, z powodu zbyt małej liczby obecnych dzwonników, dzwon pozostał niemy.

Brak Wystarczającej Liczby Dzwonników – Co się Stało?

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, aby uruchomić 12-tonowy dzwon, potrzebnych jest minimum 12 dzwonników. 6 sierpnia na Wawelu zjawiło się jednak tylko 10 z 30-osobowego zespołu. Przepisy bezpieczeństwa jednoznacznie wskazywały, że w takiej sytuacji uruchomienie dzwonu jest niemożliwe. Portal NaTemat zauważa, że była to pierwsza sytuacja, gdy dzwonnicy zignorowali wezwanie zarówno metropolity krakowskiego, jak i proboszcza katedry wawelskiej. Z kolei Polskie Radio podkreśla, iż oficjalnym powodem absencji miały być wakacje.

Celowe Nieobecności Dzwonników? Kontrowersje i Polityczne Podtekst

Radio Kraków poinformowało, że niektórzy z dzwonników mogli celowo nie pojawić się tego dnia, kwestionując polityczne konotacje związane z zarządzeniem o uruchomieniu Dzwonu Zygmunta. Członkowie honorowego zespołu mieli uznać polecenie za nacechowane politycznie i dlatego odmówili udziału w ceremonii.

Reakcje i Zapowiedź Śledztwa

Jeden z duchownych z Krakowa, rozmawiając z „Gazetą Wyborczą”, przyznał, że zarówno brak współpracy ze strony dzwonników, jak i decyzja metropolity były dużym zaskoczeniem dla wielu osób.

„Po tej niespodziewanej sytuacji na pewno zostanie wszczęte wewnętrzne śledztwo, które wyjaśni, kto i dlaczego nie stawił się na wezwanie. Spodziewam się nawet, że niepokorni mogą zostać usunięci z grona honorowego” — tłumaczył duchowny.

Modlitwa Metropolity na Zakończenie

Rozpoczynając krakowską pielgrzymkę na Jasną Górę, abp Marek Jędraszewski zaapelował do wiernych o modlitwę za nowe władze państwowe.

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!