9 zdrowotnych właściwości skórki od banana, o których warto wiedzieć.

Uwielbiam wszystkie owoce. Ale kiedy miałabym wskazać swojego faworyta, z pewnością wybrałabym banana. I nie chodzi tu jedynie o jego smak, ale i liczne witaminy oraz minerały, które w sobie gromadzi.

 

Choć zajadam się bananami od wielu lat, nie miałam zielonego pojęcia, że ich skórka ma wiele zaskakujących właściwości, z których nie powinniśmy rezygnować. Jeśli do tej pory, podobnie jak ja, wyrzucałeś ją do kosza, musisz z tym skończyć! W ten sposób odmawiasz sobie wielu zdrowotnych korzyści!
Ten niepozorny element banana nie tylko eliminuje zmarszczki, ale też pomaga obniżać poziom cholesterolu, wybiela zęby i poprawia jakość snu. Szczegółowe informacje znajdziesz w dalszej części artykułu!

 

Jak to działa?

Skórkę od banana można wykorzystać na wiele sposób, nakładając ją bezpośrednio na dany obszar naszego ciała, lub ją konsumując. Wiem, ostatnia propozycja może wydawać się wręcz dziwna, ale jest całkowicie bezpieczna i naturalna.
Livestrong.com pisze “skórkę banana można jeść na surowo… Niektórzy ludzie wolą ją gotować przez 10 minut tuż przed zjedzeniem, umieszczają ją w sokowirówce, lub blendują z innymi owocami.”
Oczywiście, osoby, które nie chcą jeść skórki banana, mogą zeskrobać jej wnętrze za pomocą łyżki.
Jednocześnie biorąc pod uwagę względy bezpieczeństwa należy pamiętać, że: “Czyszczenie uprawianych komercyjnie bananów przed spożyciem ich skórek jest niezbędne ze względu na opryski.”

 

#1 Zmniejsza podrażnienia i przyśpiesza proces gojenia ran

Rany po ugryzieniach i towarzyszące temu swędzenie to nic przyjemnego, dlatego lepiej unikać takich sytuacji. Stylecraze.com zaleca “masować miejsce ukąszenia skórką od banana, dzięki czemu poczujesz natychmiastową ulgę.”

 

#2 Wpływa pozytywnie na proces trawienia

Skórka od banana jest bogata w błonnik, który przyśpiesza proces trawienia. Osobom, które nie są w stanie zjeść skórki banana, zaleca się zeskrobanie jej wnętrza za pomocą łyżki.

 

#3 Wybiela zęby

Jak twierdzi Native American News “aby wybielić zęby, wystarczy przetrzeć je wewnętrzną częścią skórki od banana każdego dnia, przez okres 2 tygodni. Efekty będą widoczne już po kilku zabiegach.”

 

#4 Redukuje zmarszczki

Przeciwutleniacze znajdujące się w skórce banana mogą mieć pozytywny wpływ na wygląd i stan Twojej skóry.
Wystarczy natrzeć skórką od banana konkretny obszar twarzy i pozostawić jej resztki na pół godziny, po czym przemyć twarz. Regularne zabiegi przyniosą zadowalające wyniki.

 

#5 Poprawia jakość snu

Podobnie jak w przypadku #2, nie musisz jeść całej skórki, a jedynie jej wnętrze. Jak wyjaśnia Omtimes.com “skórka banana zawiera duże dawki tryptofanu.” Ma on ogromny wpływ na jakość snu, zapewniając Ci tym samym spokojny wypoczynek.

 

#6 Obniża ryzyko zaćmy

Wraz z wiekiem, wzrasta ryzyko zaćmy. Na szczęście i w tym przypadku jedzenie skórki banana może okazać się skuteczne.
Livestrong.com pisze: “Skóra banana zawiera luteinę, silny przeciwutleniacz, który chroni oczy przed działaniem wolnych rodników i szkodliwych częstotliwości promieniowania UV. Jak dowiedziono, luteina zmniejsza ryzyko wystąpienia zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej.”

 

#7 Obniża poziom cholesterolu

Według Omtimes.com “skórka banana ma więcej błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego, niż sam owoc. Skórka banana obniża poziom cholesterolu, co pomaga z kolei zapobiegać chorobom układu krążenia i udarom.”

 

#8 Usuwa brodawki

Osoby walczące z brodawkami, często sięgają po agresywne środki chemiczne. A przecież istnieją naturalne alternatywy, z których warto skorzystać. Wśród nich wyliczyć należy skórkę banana.
Native American News podkreśla: “Zastosuj kawałek skórki od banana na zmienioną chorobowo skórę i zabezpiecz to miejsce na całą noc. Powtarzaj ten proces, aż brodawka odpadnie.”

 

#9 Poprawia nastrój

Aminokwasy, które również możemy znaleźć w skórce banana, powodują poprawę naszego nastroju, a wszystko to za sprawą serotoniny.

 

 

Która z opisanych korzyści zrobiła na Tobie największe wrażenie? Czekam na Twoją opinię w komentarzu pod artykułem!

 

Źródło: littlethings.com | Fotografie: Janine Ngai dla LittleThings, Morgan Swofford dla LittleThings

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!