9 powodów przez które nie weźmiesz plastikowej butelki z wodą do ręki

Woda jest niezbędna do życia każdego z nas i nie ulega to najmniejszej wątpliwości. Czy możemy jednak wyróżnić “lepszą” i “gorszą” wodę? Oczywiście, że tak! Ludzie są często sceptycznie nastawieni do wody pochodzącej prosto z kranu – nie lubią jej smaku lub po prostu uważają, że może być szkodliwa dla naszego zdrowia w przeciwieństwie do tej butelkowanej. Prawda jest jednak zupełnie inna!

Oto 9 powodów, dla których powinniśmy unikać picia wody z plastikowych butelek. To nie przelewki!

#1 Plastikowe butelki uwalniają chemikalia

Prawdopodobnie zdążyłeś już zauważyć, że plastikowe butelki stają się bardziej miękkie podczas kontaktu ze słońcem. Mało tego, tworzywo sztuczne może się stopić, jeśli tylko dostanie wystarczająco dużą ilość ciepła – to, że woda nagle zaczyna “smakować plastikowo” to nie przypadek! Chemikalia znajdujące się w tworzywie sztucznym mogą ługować i przenikać do wody.

Największym szkodnikiem w tym przypadku jest BPA (związek chemiczny zawarty w tworzywie sztucznym), który działa jak hormon i może mieć wpływ na rozwój mózgu u niemowląt.

#2 Butelkowana woda często pochodzi z kranu

Szacuje się, że około 25% butelkowanej wody sprzedawanej na sklepowych półkach pochodzi z kranu. Postępuje w ten sposób wiele tanich i popularnych marek.

#3 Woda butelkowana może być mniej bezpieczna niż woda z kranu

Woda z kranu musi spełniać wiele standardów, podczas gdy butelkowana nie musi być zgodna z tymi samymi przepisami. Oczywiście, działa to też w drugą stronę – brak nadzoru nad wodą pochodzącą z kranu może doprowadzić do tego, że będzie ona dla nas dużo bardziej niebezpieczna niż ta butelkowana, która znana jest ogólnie jako “czysta”. To jednak tylko iluzja. W rzeczywistości nie mamy pojęcia, co tak naprawdę się w niej znajduje.

#4 Nie wykazano korzyści z picia butelkowanej wody

NDRC przeprowadził 4-letnie badania dotyczące bezpieczeństwa picia wody butelkowanej i nie znalazł żadnych dowodów na to, że woda butelkowana mogłaby być w jakikolwiek sposób lepsza. Wniosek? Nie ma absolutnie żadnych korzyści z picia wody z designerskiej butelki, za którą musimy zapłacić kilka złotych. Po prostu pij wodę z kranu!

#5 Plastikowe odpady zanieczyszczają środowisko

Woda wypita, a co z butelką? Wysokie zapotrzebowanie na plastikowe butelki wiąże się z rocznym zużyciem ropy naftowej wynoszącym ponad 17 milionów baryłek!

#6 Składowiska są pełne plastikowych butelek

Składowiska odpadów w USA przyjmują rocznie ponad 2 miliony ton butelek wykonanych z tworzywa sztucznego! Na szczęście butelki PET można poddawać recyklingowi, ale tylko jedna na pięć butelek trafia do kosza, a następnie jest przetwarzana. Cała reszta zanieczyszcza naszą planetę. Warto zaznaczyć, że plastikowa butelka ulega całkowitemu rozkładowi dopiero po 450 latach!

#7 Woda butelkowana jest droga

Woda z kranu kosztuje znacznie mniej niż woda butelkowana. Dlaczego więc płacić za to, co dostajemy praktycznie za darmo?

#8 Butelkowana woda wiąże się z marnowaniem ton wody

Do produkcji plastiku niezbędna jest spora ilość wody. Choć to trochę dziwne, potrzeba naprawdę sporo wody, aby stworzyć butelkę. W rzeczywistości potrzeba jej więcej, niż jest w stanie pomieścić sama butelka.

#9 Woda z kranu jest wyjątkowo bezpieczna

Woda z kranu przechodzi wiele testów zanim ostatecznie do niego trafi. Niektóre miasta wymagają, aby jakość wody była sprawdzana nawet do 100 razy w ciągu miesiąca.

Źródło: littlethings.com | Fotografie: littlethings.com | Miniatura wpisu: Źródło: Instagram

Tekst pochodzi z: 5mdz.pl

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!