15 zastosowań cytryny, które sprawdzą się nie tylko w kuchni. Warto sprawdzić, do czego możesz jej użyć.

Wiele zwykłych rzeczy, które prawdopodobnie posiadasz, mogą mieć zupełnie inne zastosowanie. W tym przypadku bierzemy pod lupę cytrynę, która sprawdza się nie tylko w czasie gotowania, ale i sprzątania czy codziennej higieny.

 

#1 Wykonanie uniwersalnego środka czyszczącego

Zetrzeć cytrynę, wlać 150 ml octu i odstawić na noc. Rano dodać 150 ml wody. Wlać mieszaninę do pustej butelki z rozpylaczem i używać jej jako naturalnego roztworu do czyszczenia w całym domu.

 

#2 Czyszczenie deski do krojenia

Połowa cytryny w połączeniu z solą doskonale wyczyści drewniane deski. Po wykonaniu tej czynności pozostaw płytę na 10-15 minut, a następnie powtórz tę procedurę jeszcze raz.

 

#3 Białe ręczniki

Pół godziny przed praniem włóż je do wody z cytryną.

 

#4 Paznokcie

Przygotuj kąpiel odmładzającą dla paznokci. Przepis jest bardzo prosty: wystarczy dodać kilka kropli soku z cytryny do ciepłej wody i wetrzeć w paznokcie.

 

#5 Pozbywanie się piegów

Cytryna może przyczynić się do rozjaśnienia niepożądanych piegów lub plam starczych. Wystarczy pokroić cytrynę i delikatnie wcierać ją w twarz.

 

#6 Poprawa trawienia

Picie szklanki ciepłej wody z cytryną i miodem na czczo pomaga poprawić trawienie i system immunologiczny.

 

#7 Odświeżanie

Spróbuj wytrzeć lodówkę gąbką nasączoną sokiem z cytryny, a zapomnisz o zapachu. Używając cytryny, można także zrobić własny domowej roboty odświeżacz powietrza w czasie zmywania. Wystarczy dodać sok z cytryny do zmywarki, gdy jest pusta lub zakroplić do nawilżacza.

 

#8 Uprawa

Cytryny mogą być również wykorzystywane do uprawy. Wyciśnij z nich sok, wydrąż środek a do skórki po pomarańczy czy cytrynie włóż sadzonkę z ziemią.

 

#9 Nieprzyjemny zapach

Pozostawione w butach na noc skórki po cytrynie, wchłoną nieprzyjemny zapach.

 

#10 Świecznik

Połowa cytryny, limonki lub pomarańczy to idealny materiał na coś takiego. Musisz usunąć miąższ i wypełnić połówki stopionym woskiem. I nie zapominaj o knocie.

 

#11 Zdrowy organizm

Połączenie soku z cytryny i sody do pieczenia ma właściwości alkalizujące, trawienne i oczyszczające. Reguluje poziom złego cholesterolu, oczyszcza wątrobę i daje nam dobrą dawkę witaminy C. Dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej i soku z połowy cytryny do szklanki wody mineralnej i wypij to rano. Rób tak przez dwa tygodnie codziennie, a później zrób dwa tygodnie przerwy. Oczywiście najpierw skonsultuj to z lekarzem.

 

#12 Czyszczenie stali nierdzewnej

Cytryna i soda sprawią, że Twój zlew będzie błyszczeć.

 

#13 Usuwanie plam po jagodach

Przygotowując świeże jagody, prawdopodobnie na dłoniach będziesz mieć plamy. Sok z cytryny pomoże usunąć kolor ze skóry.

 

#14 Owady

Aby zachować mrówki daleko od domu, umieść cytrynę na parapetach i przy drzwiach. Gdy włożysz w przepołowione cytryny goździki, pozbędziesz się komarów.

 

#15 Wybielanie pach

Nic nie jest lepsze od cytryny. Jej kwasowość pomoże rozjaśnić skórę i złuszczać martwe komórki. Każdego dnia przed kąpielą lub prysznicem, wcieraj cytrynę pod pachy. Nie zapomnij nałożyć kremu po kąpieli, ponieważ cytryny mogą sprawić, że skóra stanie się bardziej sucha. Po 7 dniach zobaczysz rezultat.

Komentarze

Loading...
error: Content is protected !!